KTLEV 2026/6 Bilançosu: Net Kâr %713 Artarak 22,93 Milyar TL’ye Ulaştı
Katılımevim Tasarruf Finansman (KTLEV), 2026 yılının ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Şirketin tasarruf finansman gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre %62 artarak 9,21 milyar TL’ye yükselirken, brüt faaliyet kârında %59 büyüme gerçekleşti.
Finansallarda en dikkat çekici büyüme net faaliyet kârı ve net dönem kârında görüldü. Net faaliyet kârı yıllık bazda %706 artarak 33,35 milyar TL’ye, net dönem kârı ise %713 artışla 22,93 milyar TL’ye ulaştı.
Bilanço tarafında toplam varlıklar bir önceki çeyreğe göre %64 büyürken, tasarruf finansman alacakları %38 arttı. Şirketin özkaynakları da aynı dönemde %117 artışla 34,36 milyar TL seviyesine yükseldi.
KTLEV 2026/6 Gelir Tablosu
Tablodaki finansal veriler bin TL cinsindendir.
| Gelir Tablosu Kalemi | 2026/6 | 2025/6 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Tasarruf Finansman Gelirleri | 9.205.224 | 5.683.599 | %62 |
| Finansman Giderleri | -43.001 | -131.250 | N/A |
| Brüt Faaliyet Kârı | 5.376.381 | 3.390.258 | %59 |
| Net Faaliyet Kârı | 33.352.693 | 4.138.759 | %706 |
| Net Dönem Kârı | 22.931.341 | 2.819.599 | %713 |
KTLEV 2026/6 Bilanço Tablosu
Tablodaki finansal veriler bin TL cinsindendir.
| Bilanço Kalemi | 2026/6 | 2026/3 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Toplam Varlıklar | 92.864.809 | 56.679.474 | %64 |
| Nakit ve Nakit Benzerleri | 4.232.805 | 5.011.991 | -%16 |
| Tasarruf Finansman Alacakları | 37.584.842 | 27.310.691 | %38 |
| Tasarruf Fon Havuzundan Borçlar | 42.676.622 | 33.547.324 | %27 |
| Özkaynaklar | 34.358.266 | 15.819.301 | %117 |
KTLEV 2026/6 Bilanço Yorumu
Tasarruf finansman gelirleri %62 arttı
KTLEV’in tasarruf finansman gelirleri 2026 yılının ilk yarısında 9,21 milyar TL’ye ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde 5,68 milyar TL seviyesinde bulunan gelirlerde yıllık bazda %62 büyüme gerçekleşti.
Çeyreklik görünümde de tasarruf finansman gelirlerinin 2025 yılının ikinci yarısından itibaren belirgin şekilde yükseldiği görülüyor. 2026 yılının ikinci çeyreği, önceki çeyreğe kıyasla güçlü bir gelir performansına işaret ediyor.
Brüt faaliyet kârı %59 büyüdü
Şirketin brüt faaliyet kârı 3,39 milyar TL’den 5,38 milyar TL’ye çıkarak yıllık bazda %59 arttı. Gelirlerdeki büyümenin yüksek oranda faaliyet kârına yansıması, şirketin temel faaliyet performansındaki güçlü görünümün devam ettiğini gösteriyor.
Net faaliyet kârı %706 arttı
KTLEV’in net faaliyet kârı 2025 yılının ilk yarısındaki 4,14 milyar TL seviyesinden 2026 yılının aynı döneminde 33,35 milyar TL’ye yükseldi. Böylece yıllık artış %706 seviyesinde gerçekleşti.
Çeyreklik grafikte de 2026 yılının ikinci çeyreğinde net faaliyet kârında çok belirgin bir sıçrama görülüyor. Son çeyrekteki artış, ilk yarı sonuçlarının güçlü büyümesindeki en önemli unsurlardan biri oldu.
Net dönem kârı %713 yükseldi
Şirketin net dönem kârı yıllık bazda 2,82 milyar TL’den 22,93 milyar TL’ye yükseldi. Böylece net kârdaki artış %713 olarak gerçekleşti.
Çeyreklik net kâr grafiğinde özellikle 2026 yılının ikinci çeyreği önceki dört çeyrekten belirgin şekilde ayrışıyor. Bu güçlü ikinci çeyrek performansı, şirketin altı aylık net kâr büyümesinde belirleyici oldu.
Toplam varlıklar %64 büyüdü
KTLEV’in toplam varlıkları 2026 yılının ilk çeyreğindeki 56,68 milyar TL seviyesinden 92,86 milyar TL’ye yükseldi. Çeyreklik bazda %64’lük artış, şirket bilançosunun kısa sürede önemli ölçüde büyüdüğünü gösteriyor.
Tasarruf finansman alacakları %38 arttı
Tasarruf finansman alacakları bir önceki çeyrekteki 27,31 milyar TL seviyesinden 37,58 milyar TL’ye yükselerek %38 artış kaydetti. Bu kalemdeki büyüme, şirketin faaliyet hacmindeki genişlemeyle paralel bir görünüm ortaya koyuyor.
Tasarruf fon havuzundan borçlar %27 yükseldi
Tasarruf fon havuzundan borçlar ise 33,55 milyar TL’den 42,68 milyar TL’ye yükseldi. Çeyreklik bazda %27 artan bu kalem, bilanço büyümesine eşlik eden yükümlülük artışını gösteriyor.
Kaynak dağılımında yükümlülüklerin toplam kaynaklar içindeki payı %63, özkaynakların payı ise %37 seviyesinde bulunuyor.
Özkaynaklar %117 arttı
Bilanço tarafındaki en güçlü değişimlerden biri özkaynaklarda görüldü. Şirketin özkaynakları 15,82 milyar TL’den 34,36 milyar TL’ye yükselerek yalnızca bir çeyrekte %117 büyüdü.
Özkaynaklardaki güçlü artış, bilanço büyüklüğünün yükseldiği bir dönemde şirketin sermaye tarafındaki güçlenmesini de beraberinde getirdi.
Nakit ve nakit benzerleri %16 geriledi
Nakit ve nakit benzerleri ise bir önceki çeyrekteki 5,01 milyar TL seviyesinden 4,23 milyar TL’ye geriledi. Böylece nakit pozisyonunda çeyreklik bazda %16 düşüş yaşandı.
KTLEV Finansal Rasyoları
| Rasyo | Değer |
|---|---|
| F/K | 10,45 |
| PD/DD | 8,74 |
| Takipteki Alacaklar Oranı | %0,00 |
| Özkaynak Kârlılığı | %140,41 |
| Aktif Kârlılık | %49,07 |
KTLEV Bilançosunda Öne Çıkanlar
- Tasarruf finansman gelirleri %62 artarak 9,21 milyar TL’ye yükseldi.
- Brüt faaliyet kârı %59 artışla 5,38 milyar TL oldu.
- Net faaliyet kârı %706 artarak 33,35 milyar TL’ye ulaştı.
- Net dönem kârı %713 artışla 22,93 milyar TL oldu.
- Toplam varlıklar çeyreklik bazda %64 büyüyerek 92,86 milyar TL’ye yükseldi.
- Tasarruf finansman alacakları %38 artarak 37,58 milyar TL oldu.
- Tasarruf fon havuzundan borçlar %27 artarak 42,68 milyar TL’ye çıktı.
- Özkaynaklar %117 artarak 34,36 milyar TL’ye yükseldi.
- Nakit ve nakit benzerleri %16 azalarak 4,23 milyar TL’ye geriledi.
- Özkaynak kârlılığı %140,41, aktif kârlılık ise %49,07 seviyesinde bulunuyor.
Genel Değerlendirme
KTLEV’in 2026 yılı ilk yarı finansallarında hem gelir büyümesi hem de kârlılık tarafındaki yüksek artışlar öne çıkıyor. Tasarruf finansman gelirlerindeki %62’lik büyümeye brüt faaliyet kârındaki %59’luk artış eşlik ederken, net faaliyet kârı ve net dönem kârında çok daha yüksek oranlarda büyüme gerçekleşti.
Özellikle net dönem kârının yıllık bazda %713 artarak 22,93 milyar TL’ye ulaşması ve ikinci çeyrekte belirgin şekilde hızlanması, dönemin en dikkat çekici finansal gelişmesi olarak öne çıkıyor.
Bilanço tarafında toplam varlıkların %64, tasarruf finansman alacaklarının %38 ve özkaynakların %117 büyümesi şirketin faaliyet ölçeğinin hızlı biçimde genişlediğini gösteriyor. Buna karşılık tasarruf fon havuzundan borçlardaki %27’lik artış ve nakit pozisyonundaki %16’lık gerileme de bilanço içinde izlenmesi gereken kalemler arasında bulunuyor.
Önümüzdeki dönemlerde tasarruf finansman gelirlerindeki büyümenin devamlılığı, ikinci çeyrekte belirgin şekilde yükselen net faaliyet ve net dönem kârının sürdürülebilirliği, tasarruf finansman alacaklarının seyri ve özkaynak büyümesinin devam edip etmeyeceği KTLEV finansalları açısından takip edilecek temel göstergeler olacak.
Kaynak: KTLEV tarafından kamuya açıklanan finansal tablolar ve paylaşılan finansal veriler.
Bu içerik yalnızca bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yatırım tavsiyesi değildir.



